تنیس

شورش جهان تنیس علیه چین

اخبار تنیس - آخرین اخبر تنیس ایران و جهان

پنگ ۳۵ ساله که پیش از این یکی از مقامات چینی را به آزار جنسی متهم کرده بود حالا به مدت سه هفته است که گم شده است. استیو سیمون، مدیر فدراسیون جهانی تنیس، گفته که تردیدهایی جدی درباره آزادی و سلامت این تنیسور زن اهل چین دارد. او اظهار داشت:« واقعیت این است که با توجه به این شرایط، من نمی‌دانم چطور باید از ورزشکاران خودمان بخواهم که در این کشور رقابت کنند.»

فدراسیون جهانی تنیس پیش از این درخواست‌هایی را برای بررسی و تحقیق کامل درباره ادعاهای پنگ مطرح کرده بود. این ورزشکار پیش از این ژانگ گائولی، معاون سابق نخست وزیر، را به آزار جنسی متهم کرده بود و نگرانی‌های زیادی درباره شرایط او وجود دارد.

او در ماه نوامبر تماسی ویدیویی با توماس بچ، رییس کمیته بین المللی المپیک،برقرارکرده و در آن اعلام کرده که جایش امن است و از سلامت کامل برخورداراست. با این حال فدراسیون جهانی تنیس معتقد است که این ویدیو سندی کافی برای سلامت پنگ نیست.

سیمون با انتشار بیانیه‌ای مفصل مدعی شده که نگرانی‌های جدی درباره خطرهایی دارد که در صورت برگزاری بازی‌ها در چین در سال ۲۰۲۲، بازیکنان و سایر همراهان آنها را تهدید می‌کند.

سیمون در بخشی از این بیانیه گفت:« دولت چین واکنش باورپذیری نسبت به این معضل بسیار جدی نشان نداده است. اگر افراد قدرتمند می‌توانند از صدای زنان و اتهامات جنسی مطرح شده از سوی آنها عبور کنند، پس یعنی شکستی بزرگ برای اصولی که فدراسیون جهانی تنیس بر اساس آن بنا شده – برابری برای زنان – رخ داده است.من نمی‌خواهم و نمی‌توانم اجازه دهم چنین اتفاقی برای فدراسیون جهانی تنیس و بازیکنانش رخ دهد.»

محرومیت در نظر گرفته شده برای چین شامل تمامی تورنمنت‌ها در هنگ کنگ هم می‌شود.

در دو سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا هیچ رویداد تنیسی در چین برگزار نشده است. با این حال، سرمایه‌گذاری این کشور روی تورهای خود در سال‌های گذشته کمک زیادی به برگزاری تورنمنت‌های لوکس و جذاب کرده بود.

چین در سال ۲۰۱۹ موفق شد میزبانی ۹ تورنمنت را برعهده داشته باشد که شامل فینال پایان فصل فدراسیون جهانی تنیس با جایزه ۳۰.۴ میلیون دلاری نیز بود.

سیمون به بی بی اسپورت گفته که نگرانی‌هایی از بابت مسائل مالی عدم برگزاری رقابت‌ها در چین دارد اما مسئله پنگ بسیار جدی‌تر و بزرگ‌تر از این موضوعات است.

او ادامه داد:« این چیزی است که ما نمی‌توانیم به سادگی از آن عبور کنیم. اگر از درخواستی که داریم بگذریم، دنیا پیام ما را اینطور دریافت می‌کند که آزارهای جنسی اهمیت و جدیتی ندارد و می‌توان این کار را انجام داد، در صورتی که اینطور نیست. این چیزی نیست که ما نمی‌توانیم اجازه انجام آن را بدهیم و نمی‌توانیم از آن عبور کنیم.»

سیمون همچنین اضافه کرد:« من بسیار متاسفم که کار به اینجا رسید اما رهبران چین هیچ چاره دیگری برای فدراسیون جهانی تنیس باقی نگذاشتند. مگر این که چین قدم‌هایی که ما درخواستش را داریم بردارد، در غیر این صورت ما نمی‌توانیم شرایط بازیکنان و دیگر اعضا را با برگزاری رقابت‌ها در چین به خطر بیاندازیم.»


تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ۱۴۰۰